ekofarma Holubí Zhoř Ekologická farma POSPÍŠILOVI
Holubí Zhoř 21
595 01 Velká Bíteš
tel.: 608 267 931, 776 112 349
e-mail: ekofarma.lp@email.cz
weblog: tiliaekoinpospisilovi.blogspot.com

 
Ekofarma Pospíšilových v Holubí Zhoři

NOVINKY: Ekofarma má konečně svůj blog: http://tiliaekoinpospisilovi.blogspot.com,
a nová je také naše e-mailová adresa: ekofarma.lp@email.cz.

* * * * *

Poloha: Holubí Zhoř se nachází nedaleko Velké Bíteše směrem na Velké Meziříčí
(viz mapa). Přes katastr obce vede dálnice D1, je tu také síť cyklostezek.

Historie: Pospíšilovi hospodaří na této farmě již několik generací, po vzniku družstva však byli nuceni s hospodařením přestat. V roce 1993 rodina pozemky restituovala a od této doby se zde znovu hospodaří, a to od roku 2006 ekologicky. Umělá hnojiva ani pesticidy se při pěstování plodin moc nepoužívaly ani předtím, a se proto přechod na ekologický režim nabídl sám.

Současnost: Obděláváme asi 22 ha, z toho je 15 ha orné půdy, na které pěstujeme krmné plodiny pro naše zvířata, jeteloviny, brambory, krmnou řepu, mák a zeleninu. Na necelém 1 ha máme založený sad, s jehož rozšiřováním bychom chtěli pokračovat. Ze zeleniny pěstujeme mrkev, petržel, pastinák, cibuli, naťovou cibulku, pórek, ředkvičky atd.

Chováme krávy, prasata, ovce, kozy, slepice, psy a kočky – pestré osazenstvo, ale po málo kusech. Po telefonické domluvě je možné hospodářství navštívit a na zvířátka se podívat. Obzvlášť jehňata a kůzlata jsou k zulíbání (viz fotogalerie).

Pomoc na farmě: Pokud by měl nějaký dobrovolník chuť přiložit ruku k dílu, je vítán. Obzvlášť při polních pracích (pletí, plečkování) je pomoci zapotřebí. Nabídnout můžeme stan u domu, nebo nocleh v domě a tradiční českou stravu (maso, mléko a zeleninu z vlastních zásob).

Prodej: Naše výpěstky lze nakoupit ze dvora, ale posíláme je rovněž poštou na dobírku. Můžeme také větší množství menší vzdálenost odvézt autem. Co se týká masa, je možné po předběžné dohodě vychovat prase na porážku nebo si od nás koupit jehně nebo kůzle.

Informace: Pro bližší informace volejte na výše uvedená telefonní čísla nebo hledejte v adresáři stránek biospotrebitel.cz.


(Aktualizováno 3. 5. 2009.)

dům Pospíšilových
hlídač farmy
jehně
kobyla je šéfem
kůzlátka